16 października 2018 08:28 | Aktualności

100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W JONKOWIE

Dnia 6 października 2018r w Jonkowie po raz kolejny odbyła się inscenizacja bitwy napoleońskiej. W tym roku rekonstrukcja walki odbywała się w Jonkowie i Berkwedzie. Tego dnia świętowaliśmy również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najpierw uroczystość rozpoczęła Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Następnie była skoczna muzyka i tańce ludowe, którymi zachwyciły nas dzieci z przedszkola samorządowego w Jonkowie. Po nich miał miejsce bardzo emocjonujący występ Damiana i Kingi – uczniów SP we Wrzesinie, którzy  wykonali utwór "Rozkwitały pąki  białych róż". Kolejny występ przygotowała również młodzież z Wrzesiny, należąca do Grupy Teatralnej „Maska”. Wystawili piękną sztukę, przygotowaną przez panie Izabelę Kędzierzawską i Iwonę Szymańską. Była to pantomima, za pomocą której przedstawiono historię Polski. Występ wywołał zachwyt wśród publiczności. Stres, który towarzyszył młodym aktorom minął po gromkich brawach widzów. Pojawiły się również łzy wzruszenia, co było najlepszym dowodem na to, że występ im się podobał.

Jako ostatni weszli na scenę dzieciaki ze szkoły podstawowej w Jonkowie prezentując niezapomniane tańce ludowe które porwały publiczność do tańca. Cała uroczystość zakończyła się wielkim sukcesem i aplauzem widzów.

Aby pokazać cudowną atmosferę gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, prezentujemy Wam film, który przeniesie was na chwilę w to wspaniałe miejsce i czas

Kinga Górska

kl. VI