14 listopada 2018 06:35 | Aktualności

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W piątek 9 listopada uczniowie, kadra pedagogiczna oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej we Wrzesinie włączyli się w ogólnopolską akcję  Ministerstwa Edukacji Narodowej – bicia rekordu dla Niepodległej w jednoczesnym śpiewaniu hymnu. Dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie z powagą i z sercem odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.

Nie zabrakło też wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. W murach sali gimnastycznej żywo zabrzmiały słowa takich pieśni, jak: O mój rozmarynie, Piechota, Legiony, czy Przybyli ułani… Niezwykle wymownym akcentem apelu był pantomimiczny pokaz w wykonaniu uczniów kl. V, VI i VII, którzy zaprezentowali przełomowe momenty historii naszej Ojczyzny.

Uroczysty apel był podsumowaniem tego, co działo się w naszej szkole już od rana. Punktualnie o godzinie dziewiątej wszyscy wspólnie ustawiliśmy się przed głównym wejściem do szkoły, gdzie pan Rafał wykonał pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy specjalnie na tę okoliczność przywdziali biało-czerwone stroje, dzięki którym stworzyliśmy „żywą flagę” Rzeczypospolitej Polskiej.

Po wykonaniu zdjęcia, uczniowie podzielili się na dwie grupy. Młodsi, zaopatrzeni w biało-czerwone flagi ruszyli na przemarsz ulicami Wrzesiny, śpiewając przy tym pieśni patriotyczne i zachęcając mieszkańców do wspólnego świętowania urodzin Niepodległej.

W tym samym czasie uczniowie kl. IV-VIII oraz nauczyciele i pracownicy obsługi stanęli w szranki w pierwszym quizie wiedzy o Polsce, pt.: Kochamy Cię Polsko. Pani Małgosia oraz pan Rafał przygotowali zestaw pytań i zadań powiązanych tematycznie z wiedzą o Polsce. Po pięciu, wyczerpujących rundach, pierwszymi mistrzami wiedzy o naszej Ojczyźnie została drużyna „czerwonych”, reprezentowana przez grono pedagogiczne szkoły. Zwycięstwo było jednak nieznaczne, gdyż drużyna „białych”, składająca się z uczniów, uległa zaledwie dwoma punktami.

Organizatorami tegorocznych obchodów rocznicowych w SP Wrzesina byli: Małgorzata Kinach oraz Rafał Zasański.

Podziękowania za pomoc kierujemy do pań: Iwony Szymańskiej oraz Izabeli Kędzierzawskiej – za przygotowanie pokazu pantomimy. Ukłony także dla panów: Jacka Kowalskiego – za pomoc przy nagłośnieniu oraz Henryka Kity, który profesjonalnie przygotował uczniów do śpiewania pieśni patriotycznych.

Rafał Zasański

2018.11.09