SZKOŁA PODSTAWOWA WE WRZESINIE

12 grudnia godz.16.30 zebranie z rodzicami

17 czerwca 2019 20:35 | Aktualności

Pierwsze miejsce Marcina Szablaka w konkursie informatycznym

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że uczeń kl. VII naszej szkoły, Marcin Szablak, zajął zaszczytne, pierwsze miejsce w ogłoszonym przez Województwo Warmińsko-Mazurskie konkursie informatycznym „Szlakiem Mikołaja Kopernika” w kategorii wiekowej kl. VII-VIII oraz kl. III gimnazjów.

Podczas uroczystej gali, w dniu 15 czerwca 2016 r. finaliści konkursu zaprezentowali przed jurorami prace, które wcześniej zostały wyłonione w I i II etapie. Na podstawie wystąpienia uczniów oraz oceny ich dorobku, komisja wyłoniła zwycięzców.

Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zainteresowania tematyką nowych technologii pogłębianie wiedzy na temat historii, nauki, kultury, filozofii, religii, astronomii - ze szczególnym naciskiem na wiedzę w zakresie informatyki przy wykorzystaniu narzędzi IT.

Zgłoszona przez Marcina praca konkursowa składała się z dziewięciu programów komputerowych, stanowiących gry i symulatory nawiązujące do działalności naszego wielkiego astronoma.

Zaprojektowane aplikacje w większości zostały przygotowane w internetowej wersji wizualnego języka programowania Scratch (wersja 3.0). Dla potrzeb stworzenia dogodnego dla użytkownika nośnika z danymi pliki źródłowe zostały przekonwertowane do plików wykonywalnych EXE (wykorzystujących technologię Flash). Całość została zamknięta na dysku pendrive, z wykorzystaniem menu stworzonego w programie Quick Menu Builder. Opiekę merytoryczną i wsparcie logistyczne nad projektem sprawował nauczyciel informatyki, Rafał Zasański.

Wszystkie gry oraz symulatory stworzone przez Marcina (wraz z kodami źródłowymi) dostępne są na stronie internetowej projektu, pod adresem: www.kopernikspwrzesina.wordpress.com.

Oprócz nagrody pieniężnej, którą otrzymał uczeń, szkoła we Wrzesinie wzbogaci się o roczną prenumeratę czasopisma popularno-naukowego „Urania” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

Gratulujemy zwycięzcy, życząc dalszych sukcesów na polu szeroko pojętej informatyki.

Rafał Zasański

Zdjęcia: